EKY-350ELL681MJ30S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 250
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 380
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 453
Rubycon
In Stock: 38.975
Rubycon
In Stock: 924
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 49
Nichicon
In Stock: 468
Nichicon
Similar
In Stock: 565
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EKY-350ELL681MJ30S
DigiKey Part Number
565-EKY-350ELL681MJ30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-350ELL681MJ30S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKY-350ELL681MJ30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.146 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.91 A @ 100 kHz
Impedance
31 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C