EKY-250ELL272ML25S
DigiKey Part Number
565-EKY-250ELL272ML25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-250ELL272ML25S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKY-250ELL272ML25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.1975 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.93 A @ 100 kHz
Impedance
21 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C