EKY-250ELL272MK40S
DigiKey Part Number
565-EKY-250ELL272MK40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-250ELL272MK40S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKY-250ELL272MK40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.5125 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.35 A @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C