EKXJ351ELL330MK20S
DigiKey Part Number
565-4220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ351ELL330MK20S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXJ351ELL330MK20S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
330 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
825 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C