EKXJ201ELL101MK25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 318
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 382
Datasheet
100 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EKXJ201ELL101MK25S
DigiKey Part Number
565-EKXJ201ELL101MK25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ201ELL101MK25S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKXJ201ELL101MK25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
625 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.40625 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C