EKMT421VSN221MQ35S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 245
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 175
Datasheet
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 37
Upgrade
In Stock: 8.682
220 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMT421VSN221MQ35S
DigiKey Part Number
EKMT421VSN221MQ35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMT421VSN221MQ35S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMT421VSN221MQ35S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.47 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.1021 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C