EKMQ201ELL220MJ16S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 364
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 446
Nichicon
In Stock: 0
Upgrade
In Stock: 995
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 235
Nichicon
Parametric Equivalent
In Stock: 566
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 539
KYOCERA AVX
In Stock: 519
In Stock: 378
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKMQ201ELL220MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKMQ201ELL220MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ201ELL220MJ16S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
189 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C