EKXJ251ELL220MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKXJ251ELL220MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ251ELL220MJ16S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXJ251ELL220MJ16S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
185 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
462.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C