EKMQ161ELL330MJ16S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Parametric Equivalent
Nichicon
Parametric Equivalent
In Stock: 210
33 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKMQ161ELL330MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKMQ161ELL330MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ161ELL330MJ16S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
225 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C