EKMH630VSN562MR45T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 907
Similar
5600 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 44mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH630VSN562MR45T
DigiKey Part Number
565-2914-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH630VSN562MR45T
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.22 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
3.864 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
44mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C