EKMG500ELL471MJ20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 314
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
In Stock: 606
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
Nichicon
In Stock: 900
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG500ELL471MJ20S
DigiKey Part Number
565-1343-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG500ELL471MJ20S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG500ELL471MJ20S Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
795 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C