EKMQ500ELL471MJ20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.290
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 3.789
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 314
Parametric Equivalent
Rubycon
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKMQ500ELL471MJ20S
DigiKey Part Number
565-EKMQ500ELL471MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ500ELL471MJ20S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMQ500ELL471MJ20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
540 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
810 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C