EKMG351ELL220MK20S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 19
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.193
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 632
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 245
Nichicon
Upgrade
Rubycon
Upgrade
In Stock: 396
Similar
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 146
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKMG351ELL220MK20S
DigiKey Part Number
565-EKMG351ELL220MK20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG351ELL220MK20S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG351ELL220MK20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
234 mA @ 100 kHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C