EKMG350ELL4R7ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 68.091
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Rubycon
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 252
Nichicon
In Stock: 882
Nichicon
In Stock: 388
Similar
Similar
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG350ELL4R7ME11D
DigiKey Part Number
565-1316-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG350ELL4R7ME11D
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
70 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C