EKMG101ETC2R2ME11D
DigiKey Part Number
565-EKMG101ETC2R2ME11DCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKMG101ETC2R2ME11DTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG101ETC2R2ME11D
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
21 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
52.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C