EKHS501VSN181MR30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
180 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKHS501VSN181MR30S
DigiKey Part Number
565-EKHS501VSN181MR30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHS501VSN181MR30S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKHS501VSN181MR30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5873 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C