CXHP2R7205R-TW
DigiKey Part Number
4688-CXHP2R7205R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXHP2R7205R-TW
Description
2.7V 2F 8X12 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 100mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
2 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 1kHz