TISP4290T3BJR-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 106
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 7.251
Datasheet
In Stock: 980
In Stock: 265
In Stock: 805
In Stock: 0
In Stock: 646
In Stock: 13
STMicroelectronics
220V Off-State 250 A Ipp TVS Thyristor DO-214AA, SMB
TISP4290T3BJR-S
DigiKey Part Number
TISP4290T3BJR-S-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TISP4290T3BJR-S
Description
THYRISTOR 220V 250A DO-214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TISP4290T3BJR-S Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
80 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Hold (Ih)
150 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Elements
1
Part Status
Active
Capacitance
52pF
Voltage - Breakover
290V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
220V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - On State
3 V
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Current - Peak Pulse (8/20µs)
250 A