SRU8043-3R9Y is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 590
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
3.9 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.8 A 14.6mOhm Nonstandard
SRU8043-3R9Y
DigiKey Part Number
SRU8043-3R9YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU8043-3R9YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU8043-3R9YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8043-3R9Y
Description
FIXED IND 3.9UH 4.8A 14.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRU8043-3R9Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
14.6mOhm
Series
Q @ Freq
15 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
42MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Current - Saturation (Isat)
4A