SRR1206-220ML
DigiKey Part Number
SRR1206-220MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1206-220MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1206-220MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1206-220ML
Description
FIXED IND 22UH 2.3A 62 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.3 A 62mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1206-220ML Models
DC Resistance (DCR)
62mOhm Max
Series
Q @ Freq
21 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
11MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
3.8A