P1170.223NLT
DigiKey Part Number
553-P1170.223NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-P1170.223NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-P1170.223NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1170.223NLT
Description
FIXED IND 22UH 3A 45 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Wirewound Inductor 3 A 45mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P1170.223NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3A