SMLJ15CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 3.611
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Eaton - Electronics Division
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 116
In Stock: 602
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Microchip Technology
24.4V Clamp 123A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMLJ15CA
DigiKey Part Number
SMLJ15CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ15CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ15CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ15CA
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMLJ15CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V