SMBJ51CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1.798
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
YAGEO
In Stock: 632
YAGEO
Microchip Technology
In Stock: 868
Comchip Technology
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
SMBJ51CA
DigiKey Part Number
SMBJ51CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ51CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ51CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ51CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V