SZ1SMB51CAT3G
DigiKey Part Number
F11570TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11570CT-ND - Cut Tape (CT)
F11570DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB51CAT3G
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB
Detailed Description
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Capacitance @ Frequency
175pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A