SMBJ220A
DigiKey Part Number
SMBJ220ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ220ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ220ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ220A
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
356V Clamp 1.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ220A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
246V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V