SDR1005-470K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 31.853
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 3.035
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
Eaton - Electronics Division
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 190mOhm Max Nonstandard
SDR1005-470K
DigiKey Part Number
SDR1005-470K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1005-470K
Description
FIXED IND 47UH 1.4A 190 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SDR1005-470K Models
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 2.2MHz
Frequency - Self Resonant
12MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A