RL622-681K-RC
DigiKey Part Number
M10003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL622-681K-RC
Description
FIXED IND 680UH 380MA 1.6 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 380 mA 1.6Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL622-681K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.6MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)