RLB0913-681K
DigiKey Part Number
RLB0913-681K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB0913-681K
Description
FIXED IND 680UH 420MA 1.6 OHM TH
Detailed Description
680 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 420 mA 1.6Ohm Radial, Vertical Cylinder
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
1.6MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
380mA