RL622-471K-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 535
Datasheet
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 460 mA 1.1Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
RL622-471K-RC
DigiKey Part Number
118-RL622-471K-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL622-471K-RC
Description
FIXED IND 470UH 460MA 1.1 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RL622-471K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.9MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)