RLB0913-471K
DigiKey Part Number
RLB0913-471K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB0913-471K
Description
FIXED IND 470UH 470MA 1.1 OHM TH
Detailed Description
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 470 mA 1.1Ohm Radial, Vertical Cylinder
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
1.9MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
460mA