PWR4412-2SDR0300F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Riedon products by Bourns
In Stock: 876
Datasheet
30 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Radial Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
PWR4412-2SDR0300F
DigiKey Part Number
PWR4412-2SDR0300F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR4412-2SDR0300F
Description
RES 0.03 OHM 1% 5W RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PWR4412-2SDR0300F Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 270°C
Packaging
Bag
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.800" L x 0.189" W (20.32mm x 4.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
1.000" (25.40mm)