PM75-471K-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 340 mA 1.96Ohm Max Nonstandard
PM75-471K-RC
DigiKey Part Number
PM75-471K-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM75-471K-RC
Description
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM75-471K-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.96Ohm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
4MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA