PM3308-680M-RC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
68 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 700mOhm Max Nonstandard
PM3308-680M-RC
DigiKey Part Number
M8580TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3308-680M-RC
Description
FIXED IND 68UH 700MA 700 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM3308-680M-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
900mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)