MOV-07D511KTR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 2.013
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
510 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
MOV-07D511KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-07D511KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-07D511KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D511KTR
Description
VARISTOR 510V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MOV-07D511KTR Models
Category
Current - Surge
1.2 kA
Manufacturer
Energy
30J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
561 V