CW252016-68NJ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 5
Datasheet
68 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 200mOhm Max 1008 (2520 Metric)
CW252016-68NJ
DigiKey Part Number
CW252016-68NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
CW252016-68NJCT-ND - Cut Tape (CT)
CW252016-68NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW252016-68NJ
Description
FIXED IND 68NH 600MA 200 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CW252016-68NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
60 @ 350MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.3GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)