CRT0805-BY-1002EST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 14.978
Datasheet
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 4.741
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Vishay
Susumu
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 90
TE Connectivity Passive Product
Similar
YAGEO
Similar
Vishay Dale Thin Film
10 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film
CRT0805-BY-1002EST
DigiKey Part Number
CRT0805-BY-1002ESTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0805-BY-1002EST
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRT0805-BY-1002EST Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)