CR0805-FX-75R0GLF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 73.349
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
75 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
CR0805-FX-75R0GLF
DigiKey Part Number
CR0805-FX-75R0GLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0805-FX-75R0GLF
Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CR0805-FX-75R0GLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)