CD214L-T130CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 5.433
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.969
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
209V Clamp 14.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T130CALF
DigiKey Part Number
CD214L-T130CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T130CALF
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T130CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V