CD214C-T75CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 9.304
Littelfuse Inc.
In Stock: 160
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
121V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T75CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T75CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T75CALF
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T75CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V