CD214C-T20CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 3.923
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2.937
Similar
In Stock: 309
In Stock: 900
Comchip Technology
Comchip Technology
32.4V Clamp 46.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T20CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T20CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T20CALF
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T20CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V