CD214C-T20ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 11.286
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 350
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.163
Littelfuse Inc.
In Stock: 860
STMicroelectronics
Comchip Technology
32.4V Clamp 46.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T20ALF
DigiKey Part Number
CD214C-T20ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T20ALF
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T20ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V