CD214B-T26ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 75.520
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 12.883
Datasheet
42.1V Clamp 14.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T26ALF
DigiKey Part Number
CD214B-T26ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T26ALF
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T26ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V