CD214B-T18CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 190
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9.677
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 15.520
KYOCERA AVX
Similar
STMicroelectronics
Similar
Comchip Technology
29.2V Clamp 20.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T18CALF
DigiKey Part Number
CD214B-T18CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T18CALF
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T18CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V