SMBJ18CA
DigiKey Part Number
SMBJ18CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ18CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ18CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
SMBJ18CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V