CD214B-T17ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 10.167
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 25.561
Datasheet
27.6V Clamp 21.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T17ALF
DigiKey Part Number
CD214B-T17ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T17ALF
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T17ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V