CD214B-T160CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 15.525
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5.840
Datasheet
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T160CALF
DigiKey Part Number
CD214B-T160CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T160CALF
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T160CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V