CD214B-T11CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 15.374
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.164
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
18.2V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T11CALF
DigiKey Part Number
CD214B-T11CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T11CALF
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T11CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V