SMBJ11CA
DigiKey Part Number
SMBJ11CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ11CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ11CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ11CA
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
SMBJ11CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V