CD214A-T14ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 17.197
Datasheet
23.2V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T14ALF
DigiKey Part Number
CD214A-T14ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T14ALF
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CD214A-T14ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V