5900-822-RC
DigiKey Part Number
5900-822-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5900-822-RC
Description
FIXED IND 8.2MH 260MA 6 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 260 mA 6Ohm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5900-822-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
290mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
6Ohm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Axial
Inductance
Size / Dimension
0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
Tolerance
±10%